• +371 28808088
  • Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
  • Darbdienās 9:00-17:00

kontent

IEVADS PAR KOLAGĒNA STRUKTŪRU

Kā jūs jau zināt, cilvēka organisms sastāv no olbaltumvielām, un kolagēns ir galvenā saistaudu olbaltumvielu šķiedra. Kolagēnu var atrast viscaur organismā, piemēram, kaulos, skrimšļos, cīpslās, zobos, ādā, radzenē, plaušās, aknās, asinsvados un citos orgānos un audos. Kolagēns spēcina un nostiprina audus, un ir zināmi vairāk nekā 20 kolagēna tipi. Kolagēna tips ir atkarīgs no tā struktūras, un tam var būt dažādas formas, piemēram, želejveidīga stiklķermeņa vai šķiedrveidīgas stiegras.

Kolagēns no citām olbaltumvielām atšķiras ar unikālo aminoskābju izvietojumu tajā, un kuram var būt četri tipi: glicīns, prolīns, hidroksiprolīns un hidroksilizīns. Kolagēna struktūrvienība ir tropokolagēns, kas sastāv no trīs polieptīda ķēdēm, kura katra sastāv no 1000 aminoskābēm. Tropokolagēns savienojas transversālās saitēs, veidojot garas šķiedras, sauktas par fibrillām jeb nervu šķiedrām.

Kā veidojas standarta kolagēna molekula?

  1. Viena kolagēna molekula sastāv no trīs alfa polipeptīdiem. Katra ķēde ir uz kreiso pusi vērsta alfa spirāle ar trīs aminoskābju virkni. Trīs uz kreiso pusi vērstas spirāles viena ap otru apvijas uz labo pusi vērstā superspirālē.
  2. C-termināla virknes polipeptīds iniciē spiralizāciju.
  3. Prokolagēns izdalās ārpusšūnu telpā.
  4. Enzīmi polipeptīdus sašķeļ kolagēnā.

Rezultātā izveidojas stingra nūjiņas formas molekula. Būtiska kolagēna galvenās struktūras iezīme ir tāda, ka katra trešā aminoskābe alfa ķēdē ir glicīns. Atkārtotu virkni var pierakstīt kā formulu: (Gly – X – Y)n, kur X un Y nozīmē jebkuras aminoskābes. Kā norādīts iepriekš, kolagēna molekulas trīskāršās spirāles veido fibrillas. Vienā slānī esošas fibrillas savienojas to galos. Tuvējo slāņu spirāles nav izvietotas vienmērīgi: tās ir vērstas sāņus par apmēram vienu ceturtdaļu no to garuma. Šāds fibrillu izkārtojums ir svarīgs mineralizācijas procesa faktors.

Pati spirāle neveido ūdeņraža saites. Trīskāršo spirāli (superspirāli) nofiksē ūdeņraža saites starp atsevišķām spirālēm un hidroksiprolīna saiti. Kolagēna šķiedras ir savienotas ar kovalentajām saitēm starp lizīna un hidroksilizīna molekulām vienā vai vairākās tropokolagēna molekulās. Glicīns, kas šajā virknē ir trešais pēc kārtas, ir iemesls, kāpēc ķēdēs komponenti ir izkārtoti tik tuvu viens otram. Pēdējā glicīna grupa (R = H) ir visu aminoskābju mazākā grupa. Vienā spirāles sekcijā ir trīs aminoskābes, kas nozīmē, ka glicīna grupas katrā ķēdē ir izvietotas vienā pusē. Glicīnu grupu malas ir trīs polipeptīdu ķēdes savienojuma punkts.

Palielināts superspirāles modulis ir parādīts shematiski (a) attēlā, bet attēlā (b) ir parādīts daudz detalizētāks glicīna grupu izvietojums. Plānākie savienojumi apzīmē ūdeņraža saites, kuras ir svarīgas, lai saglabātu molekulāro struktūru.

Kad notiek kolagēna sintēze, aminoskābes, prolīns un lizīns savienojas vienā polipeptīdu ķēdē. Propil-hidroksilāze ir katalizators prolīna hidroksilēšanas reakcijai olbaltumvielu molekulās. Enzīma centrā ir Fe2+ jons, un tam ir nepieciešama askorbīnskābe (C vitamīns), lai uzturētu minēto jonu redoksa stāvoklī. C vitamīna nepietiekamības gadījumā kolagēna struktūra kļūt nenoturīga.

Rezumējot, kolagēns ir svarīga uzturviela kā cilvēkiem, tā dzīvniekiem, un tas ietekmē ļoti dažādu organisma funkciju darbību, tostarp, bet ne tikai termisko stabilitāti, mehānisko izturību un spēju noteiktā veidā mijiedarboties ar citām molekulām. Lai izprastu ieguvumus, kādi ir kolagēna un tā trīskārtējās spirāles galvenajai molekulārajai struktūrai, ir nepieciešama dziļāka izpratne par to, kā tiek panākta spirāles struktūra un stabilitāte.


Facebook like

Instagram

Rekviziti

SIA “Vital Health Global”
Reģ. Nr. 40203121224
PVN LV40203121224
Jur.adr.:Dignājas iela
3C – 5A
Rīga,LV-1004

Banka:AS “SEB banka”
SWIFT:UNLALV2X
Konts:LV71UNLA0055000516316

TriCollagen pārstāvji citās valstīs

https://fenoq.com.ua/
https://fenoq.net/
https://fenoq.co.uk/
https://fenoq.de/
https://trikolagenas.lt/
https://fenoq.ru/
https://tricollagen.by/
https://fenoq.bg/
© 2020 FenoQ, Visas tiesības aizsargātas.